Iditarod Trail Invitational 2017 – online

Online sledování závodu Iditarod Trail Invitational 2017
Start 26.2.2019 14:00 (v ČR +10 hodin, tedy o půlnoci).

Průběh závodu možno také sledovat na http://trackleaders.com/iti17 a facebookové stránce závodu – facebook.com/iditarodtrailinvitational.Rozhovor Digitální foto magazín

Publikováno v Digitální foto magazín 6-2016

Pavel Richtr patří k největším vytrvalcům na naší planetě. Třikrát se zúčastnil ultramaratonu Iditarod Trail Invitational (viz rámeček), při němž musí účastníci zdolat 1 000 mil (více než 1 600 km) napříč mrazivou Aljaškou – pěšky, na lyžích či na kole. Pavel se rozhodl pro kolo. Tento závod je téma samo o sobě, nás však především zajímalo, jak se Pavlovi v extrémních podmínkách fotografuje.

Iditarod Trail Invitational patří k vůbec nejtěžším ultramaratonům. Co vás na něm přitahuje?
Příroda, to neuvěřitelné dobrodružství a překonání sebe sama. Ne všechno, co jsem tam zažil, bych si přál zažít znovu. Jsou to ale ty nejsilnější zážitky, které v hlavě utkví napořád. Zvládnutí všech těch někdy dost hrozivých situací člověka neuvěřitelně posílí a nabije. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se mi jinde nepodařilo najít nic většího, náročnějšího, ale ani krásnějšího. A nejsem sám – na Iditarod se na Aljašku opakovaně vrací okolo 90 % účastníků.

Jak v extrémních podmínkách funguje lidská psychika?
Po pár dnech zapomenete, že jste někde nechali vypnutý telefon, že máte nějakou práci, a radši i na to, že o vás má doma někdo strach. Vaše mysl se velmi rychle přeorientuje jen na ty opravdu důležité věci a všechny nepodstatné vytěsní. Tři týdny pak řešíte jen to, kam se ten který den dostanete, jestli budete spát v teple, či někde ve sněhu u cesty, jestli máte dostatek vody a jídla nebo jestli neomrzáte…

Předpokládám, že v takových podmínkách člověk zrovna nemá náladu fotografovat či natáčet video.
Foťák či kameru vyndávám jenvv okamžicích, kdy jsem na tom dobře. Z Iditarodu 2014 se mi povedlo sestříhat téměř půlhodinový dokument, ale když se na něj teď dívám, mám určité výhrady. Ten rok panovaly nezvykle dobré podmínky, a i když je na konci lmu vidět, že mám dost, je to stále více veselé, než to ve skutečnosti bylo.
Z legrace tomu říkám „falešná reklama“ na Iditarod. Když totiž padne kosa na kámen, na foťák nebo kameru si ani nevzpomenu. Jen pro představu, ročník 2015 byl naopak extrémně náročný a kvůli mrazu −45 °C a přívalům čerstvého sněhu dojeli do cíle pouze čtyři lidé – já byl čtvrtý. Ostatní účastníci to buď vzdali, nebo je místní museli zachraňovat. Ten rok jsem celé tři dny v kuse nepotkal živou duši, vyjma smečky vlků, která mi nějaký čas dělala společnost. A závodní pole bylo už od startu roztrhané, takže jsem téměř celý závod (18 dní) jel sám. Jen pro srovnání – i z Iditarodu 2015 jsem chtěl opět vyrobit dokument, ale přivezl jsem jen asi třicet sekund záznamu. Ještě teď semi ježí chlupy po těle, když vzpomínám na to, co jsem tam zažil.

Jak se vyrovnáváte se samotou?
Na samotu se nijak nemůžete připravit. Jak jsem říkal, tři dny jsem nepotkal nikoho a následujících dvanáct dní jen pár lidí, s nimiž jsem prohodil několik frází typu: Co tady dě- láš? Jedu na kole Iditarod. Ty jsi blázen. Čau! Pak tedy není divu, že jsem si povídal sám se sebou a ve stromech viděl podivné tvary. A když jsem ke konci závodu na zamrzlém zálivu Beringova moře, což je jeden z nejobá- vanějších úseků, ve tři ráno potkal psí spřežení, téměř jsem se radostí rozbrečel.

Čím fotografujete?
Prioritní jsou pro mě rozměry a hmotnost – nikdy jsem tam neměl nic jiného než kompakt. První rok jsem vezl Canon PowerShot S100. Měl jsem ho v kapse u kalhot. Nohy generují velké množství tepla a foťák byl relativně v bezpečí. Občas se stalo, že se sám zapnul, povysunul se objektiv a objevila se hláška „chyba objektivu“. To jsem pak trnul, zda se ho podaří restartovat, ale nezklamal mě.
Další rok jsem vsadil na odolný a mrazu-vzdorný Nikon 1 AW1. Vzal jsem si k němu pevný 27mm objektiv (po přepočtu), běžný zoom jsem si nemohl dovolit, foťák už by byl moc velký. A do třetice jsem měl Nikon Coolpix A s APS-C snímačem. Párkrát jsem sice musel řešit nechtěné zapnutí a vysunutí, ale jinak jsem byl velmi spokojen. Kromě jiného zvládaly Nikony naprosto perfektně měření expozice v náročných podmínkách – tím myslím zasněženou krajinu kontra moje černé oblečení. Málokdy jsem něco musel fotit podruhé.

V mrazu se kapacita baterek výrazně snižuje. Jak to řešíte?
Nikony se mi už nevešly do kapsy u kalhot, vozil jsem je v bundě, kde sice není takové teplo, ale nikdy se nestalo, že by mi foťák zamrznul. K AW1 jsem měl s sebou pět nebo šest baterek, nakonec jsem však použil jen dvě, celkem jsem pořídil asi 800 snímků. Podobně tomu bylo s Coolpixem A, třetí baterii jsem vyndal až poslední den, a to jen pro jistotu, abych případnou výměnu nemusel řešit v cíli.
Nicméně s baterkami šetřit musíte, fotku se snažím pořídit hned napoprvé dobře a zkontrolovat ji jen rychlým pohledem. I když jsem si právě kvůli úspoře baterie zaká- zal snímky prohlížet, někdy to nevydržím a ze- jména ke konci závodu si někde třeba v teple spacáku luxus zhlédnutí fotek dopřeji.

Popište nám, jak vlastně fotografujete.
Někdy ani neslezu z kola, ale když vidím nějakou zajímavou scenérii, záběru věnuji pár minut (nebo spíš desítek sekund) a řeším kompozici, odlesky v protisvětle nebo jiné aspekty. Protože jsem většinou sám, často komponuji záběr tak, aby v něm bylo moje kolo. Spoléhám se na automatiku, protože na manuální nastavení expozičních hodnot není čas ani energie. Navíc z rukou nikdy nesundávám tenké eecové rukavice, které znesnadňují manipulaci. A jak jsem řekl, fotku rychle zkontroluji a jedu dál.

Dají se nějak blíže popsat situace, kdy nemáte dost sil na fotografování?
Někdy jsem tak vyčerpaný, že si ani neuvědomuji, že bych měl fotit. Když jsem tam byl poprvé, poslední noc spadla teplota pod minus čtyřicet a člověk, s nímž jsem jel, mi říká: Podívej, polární záře. Nejen že jsem si jí nevšiml, ale vůbec jsem neměl myšlenky na to vyndat foťák. Nakonec jsem ji vyfotil spíš kvůli tomu, aby to nevypadalo, že melu z posledního. Z fotky samozřejmě nic nebylo, polární záři z ruky v polospánku na automat nevyfotíte.
A i když zrovna nejsem na dně a neřeším otázky přežití, je třeba si uvědomit, že jakákoli manipulace v extrémním mrazu je náročná. Přitom neustále řeším spoustu věcí – musím jíst a pít, občas si upravit masku či zkontrolovat polohu na GPS. Při každém úkonu je třeba vyndat ruce z teplých návleků na řídítkách. Pak mám na rukou jen ty tenké eecové rukavice a i v nich můžou ruce rychle prochladnout nebo omrznout. Navíc musím neustále dávat pozor, aby mi rukavice moc nenavlhly kontaktem s námrazou na oblečení kolem obličeje. To si pak dvakrát rozmyslíte, jestli vyndáte foťák.

Používáte nějaké fotografické vybavení?
Zvažuji každý gram, takže kromě zápěstního poutka Peak Design, které mi usnadňuje v rukavicích vyndat foťák z kapsy a držet ho, nic nevezu. Jen ty náhradní baterky a paměťové karty – používám běžné Kingstony (tedy ne modely do náročných podmínek) a karty před zaplněním neměním, což je možná přehnaná důvěra. Jednou jsem vezl malý GorillaPod, který mi v tom mrazu bohužel praskl.

Ještě nějaká specifika?
Nosím speciální spodní vrstvu oblečení, která nepropouští vlhkost do dalších vrstev. Díky tomu nemusím řešit vliv vlhkosti na foťáky. Nepoužívám žádné ochranné kryty. U Nikonu 1 AW1 jsem ani neměl krytku objektivu. Jednou mi spadla a věděl jsem, že by padala pořád, tak jsem ji podruhé ani nenasadil, v čisté prázdné kapse si přední člen objektivu nepoškrábete. Pokudvz mrazu přijdu do vyhřáté místnosti, foťák pochopitelně nezapínám, ale počkám, až se adaptuje na teplotu v místnosti. Nechci riskovat, že by kondenzace foťák poškodila.

Kromě Iditarodu se věnujete značce Peak Design, kterou zastupujete na našem trhu. Proč právě Peak Design?
Na začátku tomu pomohla náhoda, jak to v životě bývá. Jeden můj známý, se kterým jsem před mnoha lety spolupracoval na jiném projektu, začal pro Peak Design budovat distribuci mimo USA.
Počátky nebyly úplně jednoduché – přece jen to byla před pěti lety byla firma jednoho držáku, i když velmi inovativního. A to mě na téhle značce od začátku opravdu baví. Peak Design vyrábí pouze inovativní, výjimečné,
a někdy dokonce revoluční věci – třeba popruhy k foťákům, u kterých lze jednoduše měnit délka nebo je díky „kotvičkovému“ systému pohotově odpojit od těla. Na inovacích tato firma opravdu stojí. Když se jich před časem někdo ptal, zda plánují vyrobit vlastní stativ, odpověď zněla, že jedině v případě, když přijdou na nějakou zásadní inovaci, která stativ podstatně vylepší. Nikdy nevyrobí stativ jen proto, aby ho také měli v nabídce. Opravdu všechny jejich produkty představují velké vylepšení, nejsou to jen další krabice v regále.

Mohl byste zastupovat i méně inovativní značky?
Zabývám se i několika dalšími projekty. Inovace je určitě jejich společným rysem, současně však i praktičnost, bez které se sama inovace neprosadí. Těší mě, když si zákazník po nákupu produkt zamiluje, protože mu nějak zásadně usnadní nebo zpříjemní určitou činnost. Už několikrát se nám stalo, že za námi třeba na nějaké výstavě přišel spokojený zákazník a svěřil se, že ten a ten produkt je to nejlepší, co ho ve fotovýbavě potkalo za několik posledních let. To je pro mě ohromně motivující.

Na druhou stranu, pořád se jedná o dražší značku. Jak se vám daří běžným fotografům vysvětlit, že stojí za to si připlatit?
Snažíme se zákazníkům ukázat, proč a v čem jsou produkty Peak Design výrazně lepší než to ostatní, co je na trhu. Výhoda je, že to na produktech téhle značky vidíte na první pohled. Mnoho zákazníků tu funkčnost, kvalitu
i vzhled ocení a Peak Design si velmi oblíbí. Musím upozornit, že Peak Design je tak trochu návyková záležitost. Nabídka tvoří ucelený systém – produkty sice velmi dobře fungují samostatně, ale velká výhoda je v důmyslné propojenosti systému. Mnoho zákazníků tak neskončí u jednoho produktu, ale často si dokupují produkty další.
Po držáku Capture Camera Clip či popruhu Slide přibyla do nabídky i brašna Everyday Messenger Bag, v čem
spočívá její jedinečnost? Nejde o klasickou hranatou fotobrašnu – má specifický tvar, unikátní systém zavírání, promyšlený systém přepážek, které lze jednoduše konfigurovat, a spoustu dalších vychytávek – o brašně umím vyprávět více než 20 minut. Jak napovídá její název, může fungovat jako nenápadná fotobrašna přes rameno nebo „messenger“ brašna pro každodenní civilní použití. Navíc je to mimořádně elegantní taška, za niž se nebudete stydět ani na pracovní schůzce. Přitom fotovýbavě poskytuje dostatečnou ochranu a jako i jiné produkty Peak Design je do detailů promyšlená, perfektně řemeslně zpracovaná a pochopitelně kompatibilní s jinými produkty Peak Design. Prémiovému produktu odpovídá i cena. Měli jsme trochu obavu, jak se bude prodávat; i někteří obchodníci byli zpočátku trochu zdrženliví. Jedná se ale opravdu o unikátní produkt, a když člověk má šanci si ho osahat, už ho většinou nechce dát z ruky.

Jaké další produkty Peak Design chystá?
Ještě na tento rok jsou naplánovány dvě novinky. Bohužel nemůžu být konkrétnější, ale prozradím, že je rozhodně na co se těšit!

Iditarod Trail Invitational 2016 – přes zamrzlé Beringovo moře

Phil přejel/přešel moře! Ale postupně. Z Kaltagu, který projel na ránem pokračoval ihned dál. Hned za vesnicí, kde měl sjet ze silnice a pokračovat při pobřeží, vyjel nahoru na kopec a tam 3 hodiny stál. Netuším o co šlo. V deset už by zpátky na kole a pokračoval ďábelskou rychlostí téměř 15km/h. Vcelku rychle přejel Borůvkové hory (Blueberry Hills), kde je několik prudkých stoupání a prudkých sjezdů a za jasného počasí krásné výhledy. Jako všude na pobřeží (tedy z Kaltagu až do cíle) zde většinou fouká velmi silný vítr. V horách to ale ještě není tak hrozné. To začne až po sjetí z hor na cestu po pláži, kde už člověk ze severu zcela nechráněn a vítr se do něj opře plnou silou. Těchto 17 km může zabrat i několik hodin a je prvním varováním před tím, co bude následovat. Phil zde zpomalil na cca 8 km/h. O půl páté odpoledne dorazil do vesnice Shaktoolik, které je největrnější místo na trase, a nejde pochopit, proč tam vůbec lidi žijí. Z jedné strany je moře, pak je dvojřad domů okolo silnice a z druhé strany opět voda (delta řeky a zamrzlé bažiny a step). Phil se zdržel hodinu a pokračoval do nouzového srubu vzdáleného 22 km. Zabralo mu to tři a půl hodiny. Podle rychlosti tedy asi občas tlačil – komplikací je přímý čelní vítr a pravděpodobně měkká cesta. Posledních 5 km už je po mořské ledě. Srub je na malém výběžku pevniny do moře (viz foto). Pokud fouká vítr (a tam fouká vždy) tak se tam moc vyspat nedá, spíš jen sebrat síly a odvahu vyrazit na mořský led. Srub je miniaturní a natřený na oranžovo, aby nešel přehlédnout. Tady už totiž opravdu jde do tuhého. Ačkoliv už i cesta po pevnině ke srubu je totálně placatá bez jakékoliv možností úkrytu před větrem, na moři začíná to opravdové větrné peklo. Srub je poslední místo, kde si jde před dalšími 45 km ledu odpočinout v závětří. Pro mě osobně je to jedno z nejděsivějších míst na trase. Phil zde odpočíval od devíti večer a v půl třetí se vydal na moře. Má za sebou asi 30 km a už vjel na pobřeží (což tam ale skoro není poznat). Letos ho totiž cesta kopíruje větším obloukem. V minulosti vedla přímo na sever do vesnice Kaltag, v posledních letech se však uprostřed moře objevuje otevřená voda (moře) a cesta se tedy prodlužuje a vede blíže pobřeží. Philovi to zabralo 6 hodin, pravděpodobně tedy většinu času kolo tlačí. Na místě je okolo -15, vítr okolo 30 km/h, pocitová teplota -27C. Nejpravděpodobnější příčina pomalého postupu je tedy spíše než protivítr neprojetá cesta.
Philovi o naší půlnoci uběhne 9 den závodu. Stále má teoretickou šanci na rekord závodu, který je 10 dnů 3 hodiny. Rychlost postupu ale naznačuje, že tam je přeci jen dost sněhu (a ne super tvrdý ujetý trail) a šance se zmenšuje. Přesto drží Phil opravdu neskutečné tempo. Další dva jsou za ním asi 170 km.
Opět jsou zde fotky z mých dvou průjezdů. První byl s žaludkem plným velké pizzy. Přes kopce z Kaltagu to šlo hezky. Když jsem pak sjel na pláž, začal mě vítr shazovat z kola. Masku a brýle jsem si tam nasazoval vleže schovaný za malou návěj – peklo. Ve vesnici jsem se pak od místních dozvěděl, že je u břehu voda a na druhém straně moře se cesta ztrácí se v rozlámaném ledu. Po telefonu jsem se hlásil pořadatelům a ti mi řekli, že Phil vyrazil na moře před více než dnem a ještě nedorazil na druhou stranu (a sami už byli trochu nervózní). Já jsem se tam strachy málem po…. a čekal na zprávy o Philovi. Je na dlouhé vyprávění, co se mu tam všechno přihodilo (bloudění, omrzlé oči, návrat do srubu, defekty na moři). Můj přechod druhý den (spolu s Honzou) bylo asi to nejhorší co jsem tam kdy zažil. Je to zoufalý pocit být tam uprostřed té pustiny větru napospas. Tenkrát bylo moře téměř hladký led a bez hrotů nešlo kolo často ani tlačit – spíš za sebou na boku táhnout. Bloudění v metrových krách za tmy na konci moře byla už jen třešnička. Moře jsem překonal asi za 16 hodin.
Vloni jsem se na moře vydal ve dvě v noci a skoro celé jsem to díky měkkému trailu šel. Ve tři mě předjel první musher a během noci a dne dalších asi 5. Málem jsem se jim vrhal kolem ramen, jak bylo příjemné tam někoho potkat. Vítr byl dost v pohodě, což se pak zhoršilo hned další den a trvalo 3 dny, než se podařilo dalším musherům moře přejet. Do Kaltagu jsem dorazil před šestou večer, 15 minut po zavření pošty s mým balíčkem s jídlem, s rozmazaným viděním a psychicky úplně na dně. Děsilo mě, že díky nesjízdné stopě budu tlačit odsud až do cíle několik dalších dnů…

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12841398_1045268792203740_8516593149347793229_o
2014 – ještě před Shaktoolikem a mořem – Blueberry hils – cesta se ztrácí v rozlámaném ledu řeky.

1491553_1045268828870403_5693713840938974633_o
2014 – ještě před Shaktoolikem a mořem – Blueberry hils – totálně bez sněhu, cesta umrzlá tráva nebo led. Připadal jsem si jak ve Skotsku.

12248245_1045268705537082_7242283935446333204_o
2014 – ještě před mořem – výhled z Blueberry hills. To dole je 17 km úsek po pobřeží do vesnice Shaktoolik. Tam dole začně vždy strašné větrné peklo. Fotím si to a vůbec se tam dolů netěším.

12794742_1045268702203749_3616540383841439420_o
2015 – Shaktoolik, největrnější místo, nikdo nechápe jak tam můžou lidi žít. Vlevo moře, vpravo pustá step, která vypadá jako moře.

12828469_1044999198897366_3318665728109041549_o
Poslední úkryt před 45 km mořského ledu. Často se tam tísní i několil lidí, čekající na lepší podmínky (menší vítr) a odhodlávající se k dalšímu postupu. Někteří se však museli otočit a vrátit se zpět do 20 km vzdálené vesnice. Foto: www.jilloutside.com

12829487_1044999195564033_4127480282817419204_o
Pohled na moře od srubu. tam vzdau 45 km daleko je vesnice Koyuk, kam se strašně moc chcete dostat. Na moři je někdy úplně hladký led, jindu (jako vloni) sníh. Foto: www.jilloutside.com

921406_1045268902203729_409674436085849299_o
2014 – Začátek moře, upouštím tlak aby guma na ledu trochu víc seděla. V pozadí výběžek pevniny s nouzovým srubem.

1074100_1045268922203727_4106961468196822733_o
2014 Uprostřed zálivu Beringova moře. Marné pokusy o nasednutí na kolo, vítr to nedovoluje.

10294966_1045268898870396_2973392681007114482_o
2014, na moři. Peklo. Duct tape na obličeji se mi začíná odlepovat a já nevím co s tím. Taky mě dost štvě všechno to jídlo, který mi zapadlo za masku a spolu s tím, co mi teče z nosu to tam vyrábí trochu nepohodu…

703778_1045268942203725_9095263372128243295_o
2014 Nezbývá než tlačit.

12828480_1045268728870413_5398700549229553995_o
2015 – Musherka Aliy Zirkle, v tomto okamžiku čtvrtá v pořadí. Od tohoto dne to bylo veselejší – občas mě předjel nějaký musher.

12828518_1045268735537079_7768311995811726860_o
2015 – pohled zpět na moje stopy přes moře.

12794837_1045268742203745_589473240148564918_o
2015 ve škole v Kaltagu, totálně mimo, přisleplej a zničenej.

Pokračování na další článek:

Iditarod Trail Invitational 2016 – z Kaltagu k pobřeží Beringova moře

Phil je na pobřeží Beringova moře! Do Kaltagu na břehu Yukonu dojel včera ráno v 10:30, zdržel se jen dvě hodiny a vyrazil na 120 km úsek do Unalakleet na pobřeží. Na tomto úseku jsou opět dva nouzové sruby – ten první Phil minul, v tom druhém zastavil večer o půl osmé večer jen na hodinu. Vcelku překvapivě pak před bivakem pokračoval dál jen hodinu a půl. Pravděpodobně není velká zima, jinak by raději odpočíval ve srubu. Nebyl asi ještě dostatečně unavený a správný čas na odpočinek přišel až za hodinu a půl, tedy v deset. Před půl třetí už byla ale zase v pohybu a do Unalakleetu dojel před pár minutami, tedy před šestou ranní. Dost nešťastný čas na to něco ve vesnici shánět. Pravděpodobně bude po krátkém odpočinku pokračovat dál. Pokud nemá jídlo u někoho z místních, nebo se nedobouchá do místní pizzerie (která bude mít během závodu musherů otevřeno nonstop), bude asi pokračovat do další vesnice. (Aktualizace: ano, Phil zde ani nezastavil a jede dál!) Cesta je zdá se velmi rychlá a do další vesnice Shaktoolik je to 60 km a za dobrých podmínek určitě méně než 8 hodin cesty. Pak následuje kritický úsek – přejezd zálivu Beringova moře. Myslím tedy, že Phil zvolí krátký odpočinek v Shaktooliku a pak vyrazí přes moře. Pokud jsou dobré podmínky, není na co čekat. Dle aktuální situace a pravděpodobného dalšího postupu to vypadá, že půjde Phil přes moře alespoň zčásti přes noc. Phil v tomto okamžiku závodí pouze sám se sebou – lépe řečeno s časem. Stále má totiž šanci zajet rekord a případně pokořit hranici 10 dnů. Pokud mu tedy nedojde nebo ho nepotká nějaký problém, uvidíme asi ultra efektivní postup vpřed s velmi krátkými zastávkami a velmi málo spánku. Moc mu to trápení, které si teď na sebe chystá nezávidím 🙂
Opět pár mých fotek a zážitků. V roce 2014 jsem úsek projel od 4 odpoledne do 11 hodin ráno s asi 3 hod spánku na druhém srubu, který se jmenuje Old Woman Cabin. Trošku jsem tam tenkrát v -30 po půlnoci panikařil – na místě, kde jsem čekal srub, byla ruina starého stubu s rozbitým oknem a dveřmi zavátými sněhem dokořán. Až asi za kilometr tam byl najednou dost mimo cestu ten nový. Celou noc jsem řešil nějaký pomalý defekt, který se pak na ránem ráno jevil ok, ale ráno jsem ho v -20 přeci jen musel vyřešit měnit duši. Vloni jsem na úsek vyrazil ráno a díky postupně zaváté nesjízdné cestě došel jen ke srubu prvnímu – Tripod Flats cabin – pojmenovanému podle plání okolo, kde jsou pro navigaci umístěné velké dřevěné trojnožky. Potkal jsem tam podruhé trail breakery od musherského závodu a ti mě varovali před aktuálním počasí v Unalakleetu, kde měl být 90km/h vítr. Při -30 by to v takové větru nebylo nic moc, tak jsem tam přespal a vyrazil ve 4 ráno. Vítr byl ok, co však nebylo ok bylo těch -45 po celý zbytek noci a ráno. Do Unalakleetu jsem dorazil brzo odpoledne, v pizzerii jsem ještě před jídlem usnul a pak se rozhodl pokračovat dál až druhý den. Boj z tou zimou mě strašně (hlavně psychicky) vyčerpával a já se nemohl odhodlat vyjet dál do podobně studené noci.
Ti tři za Philem ještě odpočívají v Nulatu na Yukonu, Bob je o jednu vesnici za nimi – v Galeně. Včera o půlnoci se mi Bob ozval na FB, zajímalo ho, jestli se mi při kazil sýr, který jsem vezl vloni (venku se nezkazí nic, ale balíčky na nás čekají buď na poštách nebo u někoho doma). Byl jsem radostí bez sebe, že si povídám s Bobem, který se za chvíli chystal vyrazit z Ruby na Yukon. Zmínil se o problémech s řazením, které ho den předtím hodně zdržovaly. Prý tam bylo hodně závějí a dun po skútrech a nemohl zařadit správný převod. Nakonec až v Ruby zjistil, že to bylo povolenou zadní osou. Dále říkal, že tam byl většinu cesty čelní vítr a často musel šlapat i z kopce. Do Ruby dorazil o půl třetí ráno a spal tam mezi balíky slámy uchystanými pro psí závod, než se ráno dostal do B&B.

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12823257_1044647065599246_1947776474183508643_o
2014 – vyrážím do západu přespat na jednom ze dvou srubů na dalších 110 kilometrech

12771510_1044647828932503_5379014795294984309_o
2014 – Old Woman cabin (ten novější ze dvou, které se jmenují stejně, ten starší už je jen ruina)

12829285_1044647185599234_4573748961299789153_o
2014 Výměna duše v -20. Tam někde 40km vzadu je Unalakleet a moře.

12823495_1044648135599139_1300431292656949170_o
2014 Konečně vidím Unalakleet. Cesta byla samý led, což bylo bez plášťů s hroty velmi rychlé, ale hodně nebezpečné a také často bolestivé.

12819234_1044650478932238_302599018454710341_o
2015 Věděl jsem, že ti tři přede mnou tady ještě projeli. Zavátá cesta tedy znamenala konec nadějím, že se k nim ještě někdy přiblížím.

12783647_1044649592265660_6235143446577937675_o
2015 První ze dvou srubu na tomto úseku – Tripod Flats cabin. Odsud jsem ve 4 ráno vyrážel do strašné zimy.

12828413_1044648045599148_3189556648427464025_o
2015 -45C. Bylo to strašný…

12823304_1044647068932579_8550508726290192180_o
2015 O pár hodin později. Už je tepleji (-35, nezamrzají mi k sobě řasy atd.) ale maska je zmrzlá na kost a u nosu mi visí ledová bambule.

11252547_1044647045599248_6506947386873551432_o
2015 Unalakleet, pizzerie Peace On Earth. Pro dnešek konec, do další takhle studené noci jsem se bál vyrazit.

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – přes zamrzlé Beringovo moře

Iditarod Trail Invitational 2016 – mrazivý Yukon

Zprávy z Yukonu. Z trackeru začalo být včera podezřelé, že Phil ve vesnici Galena odpočívá více než 8 hodin. Během rána vyšlo najevo, že má Phil rozbitou kliku a čeká na novou. Od Jeffa, který jel závod na 350 mil a už je doma ve Fairbanks, jsem se dozvěděl více detailů. Phil mu z Galeny volal ve dvě v noci a pokoušeli se po telefonu problém vyřešit. Nešlo to, takže v tom pokračovali až ráno. To už vcelku rychle zjistili, že je karbonová klika uvolněná od středové osy a opravit se to nepovede. Jeff sehnal novou kliku a hodil je ve Fairbanks na malé letadlo, které mělo cestu do Galena. Nahlásil, že ji Phil dostane ve 3 odpoledne (pokud počasí dovolí) a ve 4 by měl pokračovat dál. Všechno klaplo – na trackeru je vidět jak jel Phil před třetí na letiště a ve čtyři už vyrážel dále na Yukon. Pro Phila je to ohromná ztráta a prý byl dost rozložen – stále totiž držel téměř stejné tempo jako Jeff během jeho rekordní jízdy v roce 2014. Na druhou stranu se mu to stalo na nejlepším místě z hlediska možnosti doručení náhradního dílu. A také měl velké štěstí, že věděl komu zavolat a že byl Jeff schopný takhle neskutečně rychle pomoci. Od Jeffa je to úžasná pomoc jeho kamarádovi, který měl (doufejme, že stále má) šanci pokořit jeho famózní rekord.
V jednu hodinu v noci dojel Phil do další vesnice Nulato. Poslední dva roky je tam cesta o necelých 20 km delší, protože jedna zákruta Yukonu nezamrzá a je ji nutné objet po lovecké stezce po břehu. O půl páté vyrazil dál a během několika hodin dorazí do vesnice Kaltag, kde konečně opustí Yukon. Cesta se zdá být vcelku dobrá a počasí s teplotami do -20C také. Podle Jeffa pak dále na pobřeží Beringova moře, kam to má Phil něco přes sto kilometrů, moc nového sněhu není, takže by to mohlo být dále velmi rychlé.
Další čtyři bikeři dorazili do Ruby, odpočívají a každou chvíli vyrazí na Yukon (teď tam je ráno 8 hodin). Bob tam dorazil pár hodin za trojicí před ním a stejně jako Phil absolvoval procházku k opuštěnému letišti Poorman. Těším se až se dozvím, co tam některé ze závodníků letos tak táhlo. Jill a Mike na druhém srubu před Ruby také ještě spí. Za nimi včera na tento dlouhý opuštěný úsek vyrazila legenda závodu – běžec Tim Hewitt. Závod na 1000 mil už pěšky dokončil osmkrát!!!. Vloni to zkoušel na kole a bohužel mu nepřálo počasí po dlouhém boji v hlubokém sněhu musel vzdát. Tento rok jde pěšky a pokouší se překonat svůj rekord a dosáhnout cíle pod 20 dnů, což se ještě nikdy nikomu nepovedlo.
Opět sem dávám mé fotky z tohoto úseku. V roce 2014 byla první část ještě ledová a super rychlá, pak ale napadlo pár cm sněhu a šlo to pomaleji. Vloni to šlo super pomalu a asi třetinu jsem tlačil. Navíc bylo pořád mezi -30 a -40. Ale potkal jsem tam dva Čechy! Více info u fotek.

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12792351_1044185162312103_6662726229179566821_o
2014 – pár cm nového sněhu postup lehce zpomalilo. Cesta byla většinou stále vidět, ale těžko se odhadovalo, která ze stop je nejvíce vyjetá a nejtvrdší.

12819194_1044185188978767_1515394834575489589_o
2014 konec Yukonu – to na břehu je vesnice Kaltag

12783734_1044185035645449_6496634770376905467_o
2015 – Iditarod trail breaker. Těchto šest borců jede pár dnů před čelem muscherského závodu a projíždějí a značí jim cestu. Pokybují se neksutečně efektivně a 1000 mil trailu znají nazpeměť do nejmenšího detailu. Potkal jsem se s nimi několikrát.

12819309_1044185075645445_5340353837927542045_o
2015 – Yukon, kousek za vesnicí Nulato, -40C. Cesta je sice projetá, ale jelikož je to hodně sněhu bez pevného podkladu, jet se většinou nedá. Většinu z 60km ten den jsem kolo tlačil.

12792111_1044185085645444_2533939676921170363_o
2015 – Yukon, stále tlačím

1078710_1044185042312115_5726299601171987654_o
2015 – mrazivý východ slunce na Yukonu. Na Yukon jsem takové zažil tři.

12828549_1044185178978768_5096056137422153681_o
2015 – škola v Nulato. Tady okolo je to vyhlášené vlčí teritorium a ty vlci jsou prostě všude, i ve škole! 🙂

12819244_1044185228978763_3461450588805835933_o
2015 – Radka a Tomáše jsem potkal asi 3 dny po závodě v roce 2012 – projížděli si trasu Iditarodu na skútrech těsně před musherským závodem a dozvěděli se o bláznivým Čechovi, který to jel na kole. Doma jsme pak byli v kontaktu a kluci si shodou okolností naplánovali ten samý výlet opět na tento rok. Těšili jsme se na shledání „někde“ na trase. Cestou jsem na ně úplně zapomněl. Asi desátý den závodu za sebou slyším skútr, sesedám a uhýbám do hlubokého sněhu. Skútry zastavily pár metrů za mnou a ti dva vypnuli motor a šli ke mně. Teprve až když se ozvalo nadšený „No tak čau!“ mi došlo, kdo to je. Proběhlo objímání, tohle selfie, kluci mi nabízeli čokoládu, což jsem v souladu s pravidly odmítl (a té jsem měl dost). Kdyby měli pivo tak bych asi zhřešil 🙂 Cestu mi moc nevylepšili, druhý den možná spíš naopak, ale radost z toho neuvěřitelnýho setkání Čechů na Yukonu to nijak nezmenšilo! Od kluků mám pár fotek, které vám ukážu. Kluci trpěli v té zimě snad víc než já (na skútru se člověk moc nezahřeje), ale zase byli už asi za 2 dny v cíli…
Další setkání jsme zatím ještě nenaplánovali 🙂

12792136_1044185245645428_510674327604048384_o
2015 fotka od kluků – odjíždím od místa setkání abych se zahřál.

12794730_1044185202312099_7143649662595021602_o
2015 – další fotka od kluků druhý den ráno. Kvuli té hrozné zimě se jim nechtělo na řeku vyrážet tak brzo ráno.

12819330_1044185032312116_4298054821253681002_o
2015 – to moře sněhu všude přede mnou je Yukon. V dálce před tím hřeben zahýbá doleva.

12792209_1044185092312110_7516511918215921691_o
2015 – Opouštím Yukon a vjíždím do Kaltagu – těsně před západem

12792235_1044185135645439_5423641142632646715_o
Servis kola večer ve škole v Kaltagu. Poprvé mažu řetěz (po 1000 kilometrech) a sundávám něktéré z protiskluzových šroubů na pedálech, protože mi začínají dělat díry do měkké podrážky nálveků na boty

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – z Kaltagu k pobřeží Beringova moře

Iditarod Trail Invitational 2016 – cesta k Yukonu

První biker už je na Yukonu! Phil projel téměř 300 km opuštěný úsek za dva a půl dne. Ke konci to bylo pomalejší a vzhledem k rychlostem i jen 4 km/h asi občas i tlačil. Je mi záhadou, proč se vydal k asi 3 km od cesty vzdálenému letišti Poorman Airstrip. Kromě nějaké boudy, která ale asi není otevřená k volnému použití, tam není vůbec nic. Nikdy jsem ani odbočku k němu vedoucí neviděl (ale také jsem tam byl pokaždé v dost unaveném stavu). Možná následoval stopy skútrů, ale na to už tam byl několikrát, aby znal správnou cestu. (Vloni tam šel běžec Tim, který ale téměř bojoval o život a šel tam hledat jídlo.) O 10 km dál pak pak sjel k řece, kde zabivakoval. Podle mapy to vypadá na naprosto stejné místo jako vloni – příhodně chráněné před sněhem a větrem. Přišel jsem tam vloni k pár hodin opuštěným postelím jeho a Jeffa, kteří jeli den přede mnou. Od 6 ranní do 3 odpoledne překonal zbylých 70 km do vesnice Ruby na břehu Yukonu.
O mém příjezdy do Ruby v 2014 jsem psal tady http://pavelrichtr.cz/…/iditarod-2014-nejvetsi-bloudeni-be…/
Vloni jsem už byl chytřejší, ale na přímé cestě k B&B okolo letiště jsem se sněhem brodil už po kolena. Nějak jsem nemyslel na to co bude zítra, protože jsem byl opravdu psychicky vyřízený (napůl vyděšený a napůl šťastný, že jsem se sem dostal). V B&B mi pak řekli, že rozhodně dál jet nemůžu, protože cesta na Yukonu zapadala, a nejlepší bude počkat na skútry jedoucí před závodem. Tak jsem tam strávil 2 dny čekáním (a léčením zánětu, který se mi rozjel v tom odřeném zápěstí) a jedním zkušebním výletem po Yukonu – 5 km hodinu tam a to samé zpět – prostě to nešlo. Nebo jsem se moc bál na zavátý Yukon, kde je bezpečné následovat jen jednu stopu vyjetou místními. Ti 3 přede mnou stihli ve zbytcích bouře přejet do další vesnice a dost pak na Yukonu trpěli. To už byla sněhová bouře pryč a teploty na řece padaly k -40C.
Po Yukonu se jede asi 210 km. Většinou fouká severák, takže zpočátku hlavně zboku a zepředu. Cestou se jde zastavit ve dvou vesnicích, kam si většinou na místní pošty posíláme naše vlastní balíčky s jídlem a bateriemi.
Phil se v Ruby zdržel jen asi 2 hodiny, v 5 odpoledne vyrazil na řeku a v 1 v noci dojel do první vesnice na Yukonu – Galena, kde se určitě vyspí někde v teple. Cesta po Yukonu není podle jeho rychlosti úplně nejtvrdší, ale mohlo by to být o hodně horší. Díky velmi rychlému začátku závodu zaostává Phil jen kousek za rekordem závodu (trochu přes 10 dnů), který byl však zajet za super ideálních podmínek v roce 2014.
Na opuštěném úseku před Yukone je v tomto okamžiku šest. První tři jedou spolu a mometální spí kousek před místem, kde spal včera Phil. Bob je asi 30 km zpět a spí v druhém ze dvou nouzových srubů na tomto úseku. Na prvním srubu už asi hodinu odpočívají další dva Jill (nováček na dlouhé trase a první žena v pořadí) a Mike. Všichni jedou naprosto úžasně a podmínky na trase jsou přes občasné tlačení zdá se dost dobré – doufám, že jim to vydrží!!!

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12778861_1043526809044605_3673538806279523737_o
2014 – dálnice na Yukonu mezi Ruby a Galena

12819374_1043526692377950_736577877556105234_o
2015 – místo kde spal Phil (extra smrková izolace) a Jeff (to vyležené místo o kus dál, stlát ho nebaví). Zdá se, že letos spal Phil na stejném místě

12819234_1043526905711262_390630722042570530_o
2014 Druhý nouzový srub na nejdelším neobydleném úseku.

12828461_1043526579044628_3327828199272893366_o
2015 Tohle hezky ukazuje jak jsem se cítil, když jsem se po třech dnech samotky hlubokým sněhem protlačil do Ruby.

12605546_1043526672377952_8290629396495443385_o
2015 V Ruby – druhý den ráno bylo už jasno, -30 a cesta na Yukonu (to je široká bílá věc vzadu) pohřbená pod sněhem.

12783672_1043526705711282_6689028268184009951_o
Druhý den jsem udeělal zoufalý pokus postoupit dál. Nejdříve jsem šel po správné cestě (která tam ale nebyla vidět), pak jsem uviděl tuhle projetou tak jsem se k ní asi 500 probrodil (stopy přicházející zprava). Bohužel vedla někam jinam a ja se po ní po chvíli vrátil (tlačíc kolo) zpět do Ruby (vesnice na úpatí toho kopce vpředu).

12828378_1043526795711273_2091621968838767472_o
2015. Další den při postupu po Yukonu. Konečně zima. Možná už trochu moc. Asi tak -30.

12028697_1043526792377940_3883504811889380176_o
V Ruby. Chvíli někde necháte vodu a už sběračku nevytáhnete.

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – mrazivý Yukon

Iditarod Trail Invitational 2016 – město duchů a nejdelší opuštěný úsek

Z vesnice McGrath – cíle závodu na 350 mil – se dál vydávají jen ti, kteří jsou přihlášení na 1000-mílový závod. Letos jich je 16, z toho 3 běžci. Je však možné (a často se tak stává), že někteří z nich skončí tady – většinou z důvodů zranění nebo velmi špatných podmínek dále na trase.
Po 22 km kilometrech do vesnice Takotna následuje několika kilometrové stoupání, které je posledním místem, kde občas místní jezdí na skútru. Dalších necelých 300 km je zcela neobydlená pustina. Jediní, kdo tento úsek v zimě projíždí, jsou závod skútrů IronDog (dva týdny před naším závodem), pak my a pár dnů po nás musheři závodu Iditarod. To jak se povede tento úsek projet záleží strašně moc na podmínkách. Pokud po projetí závodu skútrů 2 týdny nesněží, dá se to po perfektně ujeté stopě projet za dva dny (můj první průjezd tímto místem v roce 2012). Ten druhý den mi tedy trval 25 hodin (od 4 ráno do 5 ráno další den) a ujel jsem 200 km. Pak jsme s Honzou ještě asi do 7 hledali ve vesnici Ruby na břehu Yukonu nějaký teplý nocleh. Poprvé v životě jsem tam zažil jaké to je být tak ospalý, že usínáte ve stoje (pak jsem se tam radši o něco opřel, abych se nezrakvil pádem na zem).
Pokud zde nasněží a cesta se stane neprůchodnou, často závodníkům nezbývá než třeba i pár dnů čekat na čelo musherského závodu, kterému cestu projíždí 6 skútrů. Zcela unikátní situace nastala vloni, kdy byl kvůli nedostatku sněhu musherský závod veden trochu jinudy. Za námi tedy už tímhle místem neměl nikdo (až do příští zimy) projet. První den jsem dojel za půlku a druhý den to vypadalo, že kolem půlnoci budu u Yukonu. Pak ale přišla sněhová bouře, která všechno změnila. Zbývajících pouhých 60km jsem tlačil včetně 3 hodin spánku asi 30 hodin, začal jsem si rozpočítávat příděly jídla a na rozedřené nohy jsem několikrát musel lepit americkou pásku (náplasti selhávaly). Tahle třídenní samotka (s výjimkou velmi blízkého setkání tváří v tvář s dvěma vlky) byla životním zážitkem, který se jen velmi těžko takhle v rychlosti vypráví.
Ty, co na tento úsek vyrazili den za mnou a později, sníh zasypal výrazně dříve. Někteří měli dost rozumu, vrátili se a vzdali. Ti další tam během následného prudkého ochlazení prošlapáváním cesty strávili asi 7 dní v teplotách i pod -40C. Jejich boj s živly vešel do historie závodu jako jeden z nejbrutálnějších. Někteří se pak na konci pár kilometrů přeci jen museli nechat svézt na skútru a díky omrzlinám vzdát. Lásku k závodu jim to však nijak nepřekazilo, protože letos závodí znovu!
Na tomto úseku jsou dva nouzové sruby a zhruba někde uprostřed tam u cesty na závodníku čekají jejich vlastní, z letadla shozené, balíčky s jídlem (ten třetí a posledních z těch, které pořadatelé na trasu závodníkům dopraví).
Phil se na tento úsek vydal v poledne a k prvnímu srubu dojel v deset večer. Cesta je tedy vcelku dobrá. Na srubu odpočíval jen asi 2 hodiny a po půlnoci pokračoval dál. Vcelku překvapivě však po hodině zastavil a zabivakoval venku na cestě. Na cestu se opět vydal až v 8 ráno. Od té doby ujel za 4.5 hod 35 km. Jelikož se jeho postup spíše ještě zpomalí díky horám, nevyhne se dalšímu bivaku na tomto úseku.
Bob z McGrath vyrazil po 8 večer. Kousek za vesnicí ale minul odbočku z řeky. Pokračoval po řece a trvalo dost dlouho, než si svou chybu uvědomil a otočil se. Sledovat to online jak jde 2 hodiny tam kam nemá byla hrůza. Stálo ho to celkem 6 hodin! Ve tři hodiny ráno se vrátil zpět do vesnice a já měl obavu, abych ho to nezlomilo a nevzdal. Ráno po deváté však vyrazil s dalším závodníkem a už po správné cestě. Ještě mi stihnul napsat, že měl alespoň čas opravit problém s brzdou, netuším jaký. Jsou to hrozné nervy to takhle z tepla sledovat a můžu jen odhadovat co se za kterým pohybem nebo pauzou skrývá – a sám vím, že těch věcí může být nepočítaně.
Na dlouhou trasu tedy za Philem dnes ráno místního času vyrazili 4 bikeři. Další zprávy zítra!

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12783624_1042759035788049_7713014255279929190_o
Ghost town Ophir – město duchů – tak jak to tady zchudlí zlatokopové nechali, tak to tady desítky let je.

12783731_1042759142454705_9106046288353242475_o
Reklamní okénko: právě jsem z mého balíčku (rozložený dole uprostřed cesty) vytáhl to, na co jsem se těšil nejvíc – sušené maso od Angusfarm Soběsuky! Vloni byly balíčky o pár kilometrů jinde a částečně zapadané sněhem, takže jsem je málem minul.

12828545_1042759175788035_5159556942915566409_o
Většina těchto přechodů často velmi pochybně zamrzlých potoků je nervy drásající…

12771962_1042759172454702_1455602539737467337_o
Rok 2014 – za hezkého počasí je to tu takové vcelku čarokrásné. Přede mnou už „jen“ asi 80 km téhle pustiny.

12819413_1042759192454700_8984412279673939509_o
Rok 2014 – s Bobem cca v polovině úseku.

12819387_1042759119121374_4931037595938706540_o
Rok 2014 – s touhle věčně se přelévající a zamrzající vodou člověk nikdy neví. Já jsem se tam trochu propadl, naštěstí to mým botám moc nevadí. Tam na úpatí té hory je první ze dvou nouzových srubů.

12792230_1042758959121390_4973614570780158490_o
Rok 2015 – za hnusného počasí a zvlášť pak o samotě je to tu dost chmurné. Stopy tří závodníků asi den před mnou už zapadali sněhem. Sněhu pak následující den napadlo tolik, že už za mnou žádný biker neprošel. Já to měl o chlup.

12771763_1042758965788056_9111740968627914856_o
Rok 2015 – únava, nesoustředěnost atd prostě nevím proč jsem tady lehnul. Poprašek sněhu ty drny a hrboly nijak nevyhladil, jen je úspěšně skryl. Přesto jsem to tady strašně rval, abych to měl co nejrychleji za sebou.

12823312_1042759125788040_1513657325351944250_o
2015 – první nouzový srub. Tento rok jsem si ho jen vyfotil a jel k tomu druhému. Tam jsem dojel po půlnoci.

12828354_1042758955788057_4816115812613849939_o
2015 – ten přešťastný výraz má asi na svědomí hlavně setkání s dvěma vlky, kteří šli po cestě proti mě. Nebo je to možná teplotou nad nulou. To se ale pak také samo vyřešilo 🙂

12828354_1042759019121384_1204429942358714395_o
2015 – konec nadějím na relativně rychlý postup. Takhle to bylo celou noc. Spát jsem šel jen na chvíli, bál jsem se, že tam zapadám.

12771606_1042759039121382_3120770055228146042_o
2015 – asi tří-hodinový bivak vedle ruiny zlatokopeckého srubu. Vyrobit vodu na zítra, teplé jídlo na teď. Usnul jsem žvýkajíc lehce okořeněné sušené maso, takže mě ráno dost pálila pusa. Ale dožvýkal jsem to.

12792195_1042759099121376_2280478126831090127_o
2015 – celou noc i den tohle. Peklo jménem Poorman Road. Největší tlačící rychlost okolo 4km/h, někdy ale jen 2.

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – cesta k Yukonu

Iditarod Trail Invitational 2016 – první závodnící v McGratch, cíli závodu na 350 mil

Od včerejší půlnoci známe vítěze „kratšího“ závodu na 350 mil. Přes pomalejší podmínky zhruba v půli závodu tam dorazil za 1 den 23 hodin a 45 minut Tim Berntson! Za loňským rekordem (zajetým při ideálních podmínkách) zaostal asi 5 hodin a je čtvrtým v historii, komu se povedlo dojet za méně než dva dny – a to ještě stihnul krátce zakufrovat. Pro zajímavost: loňský rekord je rychlejší, než jak se tam kdy dostali musheři se psy. Tim už dvakrát dojel druhý a vítězství si tedy opravdu zaslouží. Tak jako několik posledních let zůstalo vítězství u místní značky Fatback Bikes. Greg, kterému Fatback patří, je jedním z pionýru fatbikingu a autor několika zlepšení a standardů, které teď používají všichni výrobci fatbiků. Radost mám tedy dvojnásobnou, protože mám tu čest také jezdit na stejném kole – Fatback Corvus. Tedy trojnásobnou – na Fatbacku dojela za dalších deset hodin první žena (čtvrtá absolutně) – Heather Best – a vyhrála už potřetí v řadě! Velká gratulace jim a všem dalším, kteří postupně dojíždějí do cíle!!!
Z vesnice Nikolai to je do cíle v McGrath asi 80 km dost nezajímavé krajiny. Nebo se mi to tak spíš zdá mě, protože jsem ten úsek pokaždé jel z větší části za tmy. Poprvé to byl celonoční boj o neumrznutí spolu s Philem, který je velmi zkušený závodník a žije v cíli 1000-mílového závodu. Bylo to moje první setkání s teplotami pod -40. Pamatuji si, jak si najednou Phil začal oblékat nějaké zateplené kalhoty a říkal mi, že mu je zima a že je na sobě ještě nikdy neměl. Koukal jsem tam na něj dost zoufale, protože já jsem nic takového s sebou neměl. Z té noci mám jen jednu fotku, která je notně rozmazaná – polární záře, kterou mě donutil vyfotit Phil. Kdybych ji neměl, asi bych si to ani nepamatoval. Psal jsem o tom zde: Iditarod Trail Invitational 2012 – Bear Creek / cíl Do cíle jsme dojeli asi 3 hodiny za prvním po necelých 7 dnech a celkově se tam ten rok dostalo jen 18 z 55 startujících. Další dva mé průjezdy zde byly také většinou v noci a díky podmínkám jsem se tam dostal výrazně rychleji – vloni za 2 dny a 18 hodin.
Cílovou bránou jsou zde vstupní dveře do domu Petera a Tracy, kteří všechny závodníky hostí. Peter vyrábí v podstatě nonstop celý týden ohromné palačinky (mancakes) pro šťastné finišery. Z téhle oázy radosti a obžerství musí těch pár bláznů, kteří pokračují do cíle 1000 mil, zmizet co nejrychleji, nebo je to tam může pohltit a gravitace toho místa už je dál nepustí. První z nich – Phil – tam včera dorazil po 2 dnech a 10 hodinách a zdržel se jen pár hodin. Pořádně se najedl, nabalil na kolo zásoby jídla a přes 22 km vzdálenou vesnici Takotna vyrazil na téměř 300 km neobydlený úsek, nejdelší a nejopuštěnější na celé trase. Jak to píšu tak mi naskočila husí kůže. Mike Curiak, jedna z legend závodu, několikanásobný finišer a rekordman 1000-mílového závodu řekl: Než tam vyrazíte, musíte si být sakra dobře jisti, že to máte všechno dobře srovnané v hlavě a pod kontrolou. Dodal bych – pokud to vůbec jde. O tomhle úseku budu psát příště.

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12768407_1042283209168965_8829318535418728897_o
Rok 2012 – za celou noc jsem vyfotil jen jednu fotku – tuhle polární záři. Upozornil mě na ni Phil. Já jsem měl jiné starosti – na řece bylo hluboko pod -40C.

12779140_1042283265835626_8731681137908133680_o
Rok 2012: S Philem v cíli po necelých sedmi dnech – tedy o pět dnů později než to trvalo vítězům letos.

12823477_1042283269168959_751084472620752807_o
Tohle jsem si fotil už přes okno od snídaně. Na řece a v noci je však vždy ještě větší zima.

12719307_1042283215835631_1309525920546907881_o
Rok 2014 – Ten úplně vlevo je běžec David Johnston – pár okamžiků poté, co stanovil dosud nepřekonaný běžecký rekord – 4 dny. Moc toho prý cestou nenaspal.

12779158_1042283152502304_5202572837137571873_o
Pár km před 350 mílovým cílem v roce 2015. Joe vyjel večer se mnou, ale po chvíli mi ujel. Měl takové problémy se sedacími partiemi, že to jel myslím skoro celé ze sedla. Dojel jsem ho až ráno, které bylo fakt hnusné – lehce poprchávalo….

12768210_1042283202502299_1747702415386887820_o
Tenhle plakát označuje cíl, který je v tom domě napravo.

12803191_1042283109168975_8832164833850515771_n
Vítězové letošního závodu na 350 mil – Tim Berntson a Heather Best. Velká gratulace!!!
Foto: Iditarod Trail Invitational

12804640_1042283102502309_1140781025410220981_n
Philip Hofstetter – vedoucí jezdec závodu na 1000 mil. I podle toho, jak je Phil ustrojen, je zřejmé citelné ochlazení. Na místě je okolo -20C. Phil už vyrazil dál… Go go Phil!!!
Foto: Iditarod Trail Invitational

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – město duchů a nejdelší opuštěný úsek

Iditarod Trail Invitational 2016 – do vesnice Nikolai přes spáleniště

První závodníci už překonávají 150 km úsek do indiánské vesnice Nikolai. Zde už to je ta pořádná Aljaška. 150km neobydleného ničeho úplně bez lidí. Na tomto úseků je několik „atrakcí“. Nejdříve široká řeka (buď nepříjemný led nebo naopak voda). Pak desítky kilometrů spáleniště (místo jednoho z velkých lesních požárů), kterému se říká Burn. I podle místních strašidelné místo – zvlášť když je horší viditelnost a vítr, který v pahýlech spálených stromů opravdu strašidelně kvílí. Pak spousta potoků a jezer (opět více než kilometr dlouhých, někdy pouze se zbytky vyrytých stop od skútrů). Malý „ledovec“, což je potok, který zamrzá tak, že postupně ledem zaleje celou stráň a vyškrábat se na něj může být velký boj. Zhruba v půlce je nouzový srub (poškrábaný od medvědů), který je však asi 1.5km od cesty, takže už musíte být dost zoufalí, abyste k němu šli (dvakrát jsem tam byl). Dále nezamrzající potok s lávkou, kde je plechovka s provázkem pro nabrání vody. Lze použít, pouze pokud ji někdo před vámi s dobrým úmyslem nenechá plnou vody (tedy ledu). No a nakonec kilometry tvrdých drnů velkých jak hlava, po kterých jde jet jen s vypětím všech sil. Bývá tu velmi málo sněhu, poslední roky i teploty nad nulou a bláto. Zažil jsem tam ale i -35 a šlápnutí do vody v tomto úseku má už v minulosti na svědomí jeden amputovaný prst.

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12764497_1041534365910516_644149821990603651_o
Spáleniště Burn – pokud fouká vítr, jde se tady strachy po….

12771469_1041534359243850_432802962444547729_o
Spousta ledu anebo vody – ta je horší.

12771880_1041534345910518_2572576932609008011_o
Spousta jezer – když je teplo, stojí na nich voda.

12778783_1041534559243830_1017595539044692789_o
Radši nevidět – 40km rovinka…

12794800_1041534572577162_8023717627131907459_o
Drnové peklo. Pokud je dost sněhu, vůbec o nich nevíte.

12514064_1041534562577163_5202422009468182268_o
Pohled zpět na překonané hory.

12783800_1041534755910477_2299818356431502033_o
Ostrý test brodících návleků

12778803_1041534769243809_4734375490004772106_o
Na jednom z nekonečných jezer – v noci asi lepší, protože není vidět, jak jsou dlouhá.

12779140_1041534809243805_5964163336076768268_o
S tímhle si moc vody nenaberete. Nikdo. Až do konce zimy.

12783765_1041534965910456_8878913796637262753_o
Pohled zpět na hory, přes které jsme sem přišli.

12779243_1041535015910451_1079230591016846945_o
„Ledovec“. Asi sto metrů hladkého ledu. Šoupal jsem pod sebou kolo, šlapka fungovala jako kotva. Hroty na botách moc nefungovaly.

12778801_1041534999243786_3130801813208486811_o
Pády unavených a usínajících závodníku přede mnou.

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – první závodnící v McGratch, cíli závodu na 350 mil

Iditarod Trail Invitational 2016 – přes pohoří Alaska Range

Sny o rekordních časech se rozplynuly. Cestou na CP4 (Puntilla Lake, 270km) se o to velkou měrou postaral los, který šel několik kilometrů po trailu. Krátery, které vyrobil, později zamrzly a udělaly cestu místy nesjízdnou. V takovém oraništi je nekdy obtížné i jít. Závodníci na čele pak prý dokonce přišli mezi spoustu čerstvých stop, setkání s losem se ale naštěstí vyhnuli.

Za CP4 začíná pořádná pustina, kam už normálně nikdo nejezdí. Do CP5 je to přes hory (Alaska Range), což je asi nejvíc epický úsek, někdy ale také nejtěžší a nejstrašidelnější. Těchto pouhých 45 km se dá projet za 7 hodin, už se tím úsekem ale také probíjela velká skupina závodníků téměř 3 dny. Cesta nahoru nebývá dobře projetá a také bývá zafoukaná, protože už je nad úrovní stromů není tedy nijak krytá. Navigovat se pak dá pouze podle dřevěných tripodů. V průsmyku často strašně fouká a pár lidí si tam už pořídilo omrzliny. Pokud je moc sněhu, existuje tam reálné nebezpečí lavin (tuším, že už tam došlo k tragédii, ne však v našem závodě). Posledních pár kilometrů je úzká soutěska Dalzell Gorge, kde se asi stokrát přechází (ne vždy dobře) zmrzlá říčka (viz foto) – to je velmi stresující místo, hlavně v noci.

Šel jsem tam už třikrát a pokaždé to bylo úplně jiné. Nejsilnější zážitek byl ten z prvního přechodu. Noční procházka úplně o samotě (a nad ránem usínající a padající s kola) mezi těmi vysokými štíty okolo mi tenkrát dala dost zabrat. Psal jsem o tom tady: http://pavelrichtr.cz/…/iditarod-trail-invitational-2012-c…/
Podruhé to bylo za hezkého počasí, potřetí opět v noci – viz foto.

Za horami na závodníku čeká obvykle velmi málo sněhu (srážkový stín hor), vytápěný stan, druhý z balíčků s jídlem a pak jeden z nejdelších opuštěných úseků na trase.

Závodníkům na čele se to letos povedlo za 8 a půl hodiny – cestou nahoru do průsmyku to bylo špatné a tlačilo se, z průsmyku dolů už to bylo lepší. Teď tam ve stanu odpočívají před dalším úsekem. Podle pár dnů starých zpráv je na řece hned za CP otevřená voda, místy po kolena…

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12819231_1041351402595479_1738962607496378783_o
2012 Zhruba někde na vrcholu průsmyku

12593703_1041351439262142_1142327027338001107_o
2012 Sestup z průsmyku na ránem. Konečně to začalo jet. Za chvíli jsem však začal za jízdy usínat. Pořádně mě zase probudilo až když jsem spadnul a koukal na ostrej trčící klacek kousek vedle obličeje.

12779145_1041351395928813_1771045785752656374_o
2014 Přibližně stejné místo, ale ve dne a za hezkého počasí.

12778807_1041351379262148_8988346625241272583_o
2015 Sestup z průsmyku před půlnocí s dalšími dvěma bíkery

12779015_1041351335928819_2337971655844360804_o
2014 Cesta dolů z průsmyku a hor

12819437_1041356215928331_398000589936064592_o
2014 Soutěska Dalzell Gorge

12771854_1041356239261662_5916182301593684208_o
2014 Soutěska Dalzell Gorge

12783700_1041356225928330_5498746463287660584_o
2014 Soutěska Dalzell Gorge

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – do vesnice Nikolai přes spáleniště

Iditarod Trail Invitational 2016 – pomalý postup na CP4

Dva borci na čele teď na úseku do CP4 výrazně zpomalili – místy i na tlačící rychlost pod 5 km/h. Jednak je asi měkčí povrch cesty a také to je v podstatě pořád do kopce. Navíc tam je pár opravdu velmi prudkých kopečků. Tohle video je z jednoho z nich – natočil ho chodec, kterého jsem po téměř 4 dnech tlačení kola konečně předjížděl (teda spíš předtlačoval).
Pokud někdo umíte italsky, napište mi co mi tenkrát říkal – i když smysl těch slov směrem ke mě z toho částečně rozumět jde. Aktualizace (překlad Pavlína Volpina): Pán tam říká ze začátku něco v tom smyslu, že si táhnou všechno na těch jejich sáňkách a má ještě před sebou celý den podobnou cestou…no a teď že se tedy podívá na šílence na kolech a že jsou to časté úsměvné momenty. Pak Tě chválí, jak Ti to jde a pro diváky komentuje, když tlačíš, že takhle se to dělá, A pak Tě opět chválí, že jsi grande a ptá se Tě, jak to jde…což si mu rozuměl 🙂 a nakonec jen dodává, že jsi usměvavý chlapák.

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

Video (2012):

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – přes pohoří Alaska Range

Iditarod Trail Invitational 2016 – Po 13 hodinách na CP3 (195km)

Po necelých 13 hodinách (tedy v 5 ráno místního času) dojeli první na CP3 (195km, Winterlake Lodge). Stále tedy velmi rychlé tempo. – díky zledovatělé nebo velmi ujeté cestě. Zde jsou závodníkům k dispozici jimi dopředu připravené balíčky s jídlem, které jim sem byly dopraveny zásobovacím letadlem. Dle trackeru se zde ti nejrychlejší jen najedli a pokračují dál do hor. Na čele je zkušený borec Tim, který už byl dvakrát druhý a jeho motivace je veliká. Odtud se cesta začíná zvedat a stoupat k horám. Známý je hlavně parádní sjezd k Happy River a pak strašný kopec zpět nahoru, který se s plně naloženým kolem téměř nedá vytlačit. Někteří chodci s těžkými sáněmi ho museli lézt po čtyřech.
Velmi podezřelá je poloha jednoho ze nováčků, který už před CP1 sjel z řeky a jede mimo kontrolní body. Zpočátku pravděpodobně následoval nějakou boční stezku, teď si asi chybu uvědomil, zdá se že bez nehody přešel řeku a snaží se napojit zpět na trasu. Doufejme, že se mu to povede – pohyb mimo projeté cesty může být dost nebezpečný, hlavně kvůli riziku šlápnutí nebo pádu do vody. Také je mimo cestu, takže by ho v případě problémů nikdo nemusel dlouho najít – tedy ne dokud mu funguje tracker (který je povolen až od loňského roku).

Odkaz na pokračování je dole pod obrázky.

12747879_1040916589305627_4138144103938837495_o
Aktuální foto asi 30 km od startu. Cesta byla buď led nebo tvrdý sníh – proto se závodníci pohybují velmi rychle.
Foto: Sean Grady

12748105_1040917135972239_2569411673144608429_o
(Foto 2014) Balíčky s jídlem a bateriemi na CP3, které si závodníci sami zabalí a pošlou před závodem pořadatelům. Sem jsou dopraveny letadlem a takhle (napospas veverkám) na ně čekají.

12779090_1040916895972263_1412836448909773465_o
(Foto 2015) Po sjezdu na Happy River. Na řece se jede jen asi 200 metrů, pak cesta stoupá zpět nahoru.

12778710_1040916945972258_5498876225560827946_o
(Foto 2015) Jako kdyby ten strašný kopec v pozadí nestačil, vloni tady málem nešlo vylézt na břeh. Nakonec jsem to musel obejít zprava a po pár minutách jsem se tam vyškrábal.

12772052_1040923539304932_1566085435594709716_o
Zabloudilý závodník.

12747497_1040916875972265_8131032683326346484_o
(Foto 2012) Cesta se blíží k horám Alaska Range.

Pokračování na další článek: Iditarod Trail Invitational 2016 – pomalý postup na CP4