Konečně na kole (ale jen na chvíli)

V úterý odpoledne jsme konečně vyrazili na kolo. Z Canmore jsme vyjeli na Nordic Centre a dále nahoru k Whiteman’s Pond a pokračovali k Spray Lakes po Smith Dorrien Spray Trail. Včera jsme jeli stejným směrem, protáhli jsme to ale až téměr na konec Spray Lake a dali jsme si to ve svižnějším tempu. Počasí nebylo včera nic moc, žádné teplo a chvílemi pršelo.
Dnes jsem se probudil s nepříjemným škrábaním v krku. Jen ta včerejší chladnější vyjížďka za to asi nemůže, protože už včera jsem něco cítil, ale asi tomu trochu pomohla. Kromě krku se cítím vcelku dobře, takže to snad brzo přejde. Zůstal jsem dnes doma, odpočívám a cpu se vitamíny. Venku je pro změnu nádherně – doufám že to vydrží. 

Mědveda se nám ještě zahlédnout nepoštěstilo, ačkoliv jsou teď v okolí vcelku aktivní. Jeden černý medvěd se procházel okolo Nordic Centre během 24 hodinovky o víkendu, Anna (Carin Olofsson, Tomova žena, olympijská vítězka z Turína) se s jedním potkala při tréninku v pondělí. My jsme narazili jen na čerstvou hromadu, kterou po sobě nechal na cestičce. Asi si dovete představit jak po takovém nálezu člověk zpozorní. 

Sulphur Mountain

Včera jsme se vydali kouknout se do Banffu a vyjít si na Sulphur Mountain (2281m). Byl krásný den, místní ostré slunce pralo a na vrchol jsme vyběhli asi za hodinku. Nahoře se nám otevřely úžasné pohledy hlouběji do Rocky Mountains. Velmi zajímavá jsou údolí mezi štíty hor, která jsou kompletně porostlá lesy, jen mimořádně porušenými dálnicí Trans Canada Highway 1.

Kousek od Banffu se asi 20 metrů od parkoviště procházel elk (jelen vapati), Vildovi se ho povedlo zblízka vyfotit. Další místní zvířátko – ground squirrel (veverka) – jsme už přestali fotit – jejich tu všude strašně moc a některé jsou tak ochočené, že se nechají pohladit když jim dáváte jídlo.
Vilda se cítí lépe po nachlazení, které si přivezl, takže odpoledne vyrazíme na kolo.

Jsme kompletní

Nevyspalý po 24 hodinovce jsem se vydal busem do Calgary na letiště pro Vildu a Páju a půjčit auto. Přiletěli v pořádku, jen trochu unaveni vnitrokanadským hladoletem z Montrealu, Vildovo kolo přežilo cestu bez nejmenší újmy. V půjčovně jsme dostali Chevrolet Silverado. Tohle auto je dobré pro jednu věc a to je převážení velkého nákladu – kol, lodí apod. Do málokterého auta se pohodlně vejde pět lidí i s koly. Jinak je to auto bez akcelerace s hroznou spotřebou, ale pro evropana je to neodolatelná exotika.

V pondělí jsme jeli opět do Calgary do The Bike Shop pro mé tretry a přilby pro nás oba, které jsme si předem objednali. Mé staré Shimana se rozpadly a nepovedlo se mi v Čechách sehnat top model SH-M300 ve velikosti 47. Rovněž se nám na poslední chvíli nepovedlo sehnat dvě bílé Giro Atmos, takže jsme si je domluvii v Calgary. Boty na mě v Bike Shopu čekaly, přilby prý budou až za pár dní. Shimano SH-M300 jsou tepelně tvarovatelné (vložka a svršek), „thermo-fitting“ je v ceně. Prodavač přitáhl Shimano troubu a kompresor a nahřál vložky. Ohřáté je dal do bot a já v nich 5 minut stál. Poté se to opakovalo s botou – po nasazení ohřaté boty mi přes botu navlékl igelitový pytlík, strčil dovnitř hadičku kompresoru, pytlík nad kotníkem stáhl a kompresorem vyčerpal vzduch. Podtlak přitáhne botu k noze a pevně ji obepne a pak se čeká na vychladnutí. Ačkoliv je na vložce vidět tvarování podle mých prstů, její tloušťka (asi 3 mm) moc tvarování neumožnila. V botě samé jsem rovněž stopy po tvarovaní odhalil, nic výrazného, ale horší než bota z krabice to určitě nebude. Tvarování nebylo to, proč jsem se pro tyto boty rozhodl – líbí se mi jejich váha a celokarbonová podrážka, na jejíž tvrdost při záběru se opravdu těším. Jelikož mám chodidlo spíše úzké, byla mi bota trochu široká. Dal jsem si do nich místo originálních vložek své ortopedické, které jsou malinko tlustší a to problém vyřešilo a boty mi padnou naprosto perfektně. 

24 Hours of Adrenalin – Canmore

Mistrovství světa ve 24 hodinovce se konalo v Canmore Nordic Centre – tedy na stejném místě jako závody v běžeckých disciplínách olympijských her v Calgary 1988. Na místo jsme s Tomem dorazili v sobotu asi v 11 hodin, takže jsme taktak stihli nanosit všechny věci a 2 Tomova kola do depa, který sdílel s Carena Parr z Canmore (závodící v kategorii Elite – Female). Dopředu je třeba říci, že Tom je spíše improvizátor než pečlivě plánující člověk a všechno mu to tak nějak záhadně vychází. Tomu odpovídala naše společná příprava na závod. Dozveděl jsem se že toto je krabice s oblečením, toto s věcmi na kolo a třetí s jídlem a co mu tak asi mám míchat k pití. Pak mě 5 minut před startem seznámil s mechanikem Brucem z vedlejšího depa, který mi měl pomoci s většími věcmi na kole a šel na start. 24 hodinovku jsem už sám jel ale support jsem nikdy nedělal (a navíc ne Tomovi), takže jsem jen matně tušil co všechno mě čeká.

Solo jezdci odstartovali v 11:45 asi 700m během a začali kroužit po 20km okruhu. Po prvním kole depem prolétl obhajující Tinker Juarez a kousek za ním pár dalších borců, většinou si taktak stihli vzít nový bidon. Tom dojel asi za 2 minuty a vyžádal si omytí odřené dlaně mokrým ručníkem (kdo rád jezdí bez rukavic…) a zmizel. Po druhém kole se objevil s už asi 20min ztrátou, vzal si druhé kolo s tím že píchnul a zmizel. Podhuštěné přední kolo znamenalo, že si Tom výměnu pořádně užil – na jeho 29-palcovém Intense má totiž vidlici Marzocchi s pevnou šroubovací osou. Celý příběh se dokreslil až když asi za hodinu přišel nějaký týmový závodník a ptal se jestli nemůže dostat zpět multiklíč co půjčil Tomovi na trati. Tom tedy před výměnou kola musel nejprve vyškemrat na projíždějících nářadí…

Další dva okruhy se nic mimořádného nedělo, Tom stále nejedl, jen si bral gely a pití, každé druhé kolo vypil jeden shake Ensure. Kolem páté odpoledne začala bouřka s vichřicí a s ní boj o udržení stánků na místě. Všichni začali ke stánkům připínat boční stěny chránící před větrem a deštěm. Na fotce vlevo zajištuje jeho support stánek američana Jay Petervary, mimo jiné účastníka Iditarod Trail Invitational. Jeho blog o závodu zde. Silný vítr naštěstí po chvíli ustal, ale déšť pokračoval ještě asi hodinu. Okruh se rozbahnil a Tomův čas na okruh se protáhl na 1:30. Začal jsem mu tedy nosit láhev do občerstvovací zóny v půlce okruhu, která byla asi 5 minut od depa. Kolem šesté večer přijel Tom do depa na blátivé kouli, vzal si kousek pizzy, koly, řekl mi že to potřebuje nový řetěz a kazetu, vzal druhé kolo a po 30 sekundách odjel. Po umytí kola jsem zjistil, že je jeden článek řetězu napůl roznýtovaný a největší kolečko ma ohnuté zuby. Po výměně řetězu a kazety (oboje měl Tom náhradní) se zdálo vše ok.

Jezdci vyjíždející po osmé (vzhledem k oblačnosti a šeru v lese) už museli vézt světla. Světlo jsem Tomovi uchystal na druhé kolo a marně se ho pokoušel rozsvítit – xenonová výbojka nestartovala. Tom mě ujistil, že to chvíli trvá a vyrazil na okruh. Za hodinu a půl přijel zpět a až tehdy začal zkoušet světlo zapnout. Nepovedlo se mu to ale věřil, že to nějak půjde a vydal se na okruh do šera. Během dvaceti minut byla úplná tma a já se vydal do občerstvovací zóny v půli okruhu s druhým světlem na přilbu. Tom se tam připlížil jako světluška jen s třemi LED diodami asi s 15 minutovým zpožděním, dal druhé světlo na helmu a vyrazil.

Kolem půlnoci se opět rozpršelo a časy na kruh ze začaly blížit 1:45. Tinker odstoupil pro zranění oka a Tom jezdil na vynikajícím desátém místě. V depu se těď zdržoval zhruba 3 minuty, snědl vždy hrnek teplé polévky, kafe a něco málo pizzy a koly. Po půlnoci si začal stěžovat na překyselený žaludek z jonťáku a slabost. Ve dvě ráno mi přišel s koly pomoci Tomův kamarád a machanik Dale, což mě zachránilo. Kolo, které Tom v depu odložil bylo v hrozném stavu a Dale si s ním hrál (výměna bovdenů apod.) asi hodinu. Ve ctyři ráno přijel Tom zcela vyčerpán do depa a se slovy „I need a shit“ odkráčel na záchod. Dale mu tam vzal suché oblečení a tretry.

Poté co se vrátil ze záchodu se do sebe pokusil dostat polévku. Moc to nešlo, bylo mu blbě, vzal si péřovku a čekal jestli to bude lepší. Vůbec nevypadal dobře (viz foto) a tak jsme ho po chvíli zabalili do spacáku aby neprochladl. Asi po 15 minutách si vyžádal pytlík a začal zvracet. Po velkém morálním boji sama se sebou (vyslechli jsem si že už ho tyhle závody nebaví a že nevidí jejich smysl) se kolem půl šesté rozhodl závod vzdát a šel se osprchovat. O půl sedmé jsme už byli doma šli jsem spát. Domluvili jsme se, že až se vyspíme tak tam pojedeme pro věci. Co se ale opravdu stalo bylo překvapující: Tom si v devět ráno usmyslel že už se cítí v pohodě a že to tam půjde ještě dozávodit. Jelikož se mohlo po jedenácté vyrazit ještě na jeden okruh za podmínky průjezdu cílem před jednou hodinou odpolední, stihl Tom objet dva okruhy a s celkovými 13 okruhy skončil na vynikajícím 12 místě v elitní kategorii. Později jsme se dozvěděli, že mnoho závodníků mělo nad ránem krizi a buď odstupovali nebo výrazně zpomalovali, takže šest hodin, které strávil Tom mimo závod ho zcela nevyřadilo ze soutěže.
Tomovi patří gratulace za super výkon přes všechny technické a zdravotní problémy. Já jsem si celou akci parádně užil a šel bych do toho znovu, ale asi ne jako jediný člen support teamu – jak jsme se s Tomem shodli, pro jednoho je toho až až.

Kanada

Tak jsem se po dlouhé době dostal k tomu sem něco napsat. Stále plánuju sem zpětně doplnit pár zajímavých akcí, které jsem od jara podnikl – uvidím jak se mi to povede. Tenhle post píšu z paluby letadla společnosti Air Canada letícího do Calgary, takže musí být jasné o co jde. Zcela dobrovolně se potřetí vrhám na ‚týdenní výlet na kole‘  kanadskou divočinou – Transrockies Challenge 2008. Po zralé úvaze jsem přehodnotil plány absolvovat v jednom roce oba dva Transrockies podniky, tedy bikový etapák Transrockies Challenge a běžecký etapák Transrockies Run konající se v Coloradu, pouze týden po skončení bikového závodu v Kanadě. Připravenost na běh, logistické problémy, chybějící parťák na běžecký závod a potřebné množství dovolené jsou všechno důvody proč ne letos, ale třeba někdy jindy.
Plán mám teď následující: dva týdny bikování, chození po horách, sjíždění řek a určitě ještě něco navíc a pak týden vlastní závod. První dva týdny budeme u Toma Zídka v Canmore, což je asi 100km od Calgary. Čechokanaďan Tom je trenér kanadské biatlonové reprezentace a bývalý kanadský biatlonový reprezentant, elitní světový adventure závodník a hlavně hrozně fajn chlap – a teď aktuálně navíc šťastný otec. Vlastně ani nevím jestli se víc těším na závod nebo na Toma a – jak on říká – blbosti co spolu budeme dělat. Letím o dva dny dříve než jsem původně měl – v Canmore se tento víkend jede mistrovství světa ve 24 hodinovce (24 Hours of Adrenalin) a Tom jedoucí solo mě před týdnem požádal o support. Ani na chvíli jsem neváhal – takovou akci si jednoduše nemůžu nechat ujít. To co se díky tomu dělo teď posledních pár dnů mě ale málem zničilo – shánění nové letenky na poslední chvíli, balení po večerech (což jsem měl původně naplánované na tento vikend) a do toho práce. Nicméně všecho dopadlo a celá ta velká zábava může vypuknout.

Po příletu do Calgary se doufám shledám s taškou a kolem. Po kompletní ztrátě zavazadla před pár lety už asi nebudu nikdy úplně klidný, to že se při checkinu na na Ruzyni identifikační pásek s čárovým kódem z krabice trochu odlepoval mi taky moc nepřídává. V půl sedmé večer sednu na bus a před osmou budu v Canmore. Snad se mi povede dobře se vyspat, nerad bych při 24 hodinovce usnul dříve než Tom. V neděli odpoledne po závodě se vydám nalehko busem zpět na letiště do Calgary, vyzvednout přitétající Vildu (můj letošní Transrockies teammate) a Páju a půjčit auto, jehož rezervaci se mi změnit nepovedlo.
Zpětně přikládám pár fotek z cesty – u Islandu jsme byli kapitánem letadla upozorněni na úžasný výhled – údajně velmi vyjímečný díky časté oblačnosti.

Zprávy po dojetí: Krabice s kolem byla trochu sešlapaná, ale na první pohled bylo kolo v pořádku. Jedinou újmou, na kterou jsem přišel po sestavení, je lehce ohnutý zadní kotouč. Hůře dopadl angličan Mark se kterým jsem se seznámil v autobusu do Canmore. Mark měl zničený ráfek, kotouč a ohnutý rychloupínák přívěsného vozíku. Mark přišel před 2 týdny o práci a do nové nastupuje za 7 týdnů, tak se rozhodl přejet z Kanady (Banffu) do Mexika po Great Divide. Čeká ho tedy asi 4000km místy, kde má šanci nepotkat člověka i 5 dnů. Popřál jsem mu hodně štěstí – bude ho potřebovat.
Ozvu se asi zde asi až v pondělí se zprávammi z víkendové 24 hodinovky, myslím že v neděli už na to nemudu mít sílu a usnu.