Fatbike – tipy a rady I.

Fatbike

Pro časopis Svět Outdooru jsem napsal krátký článek o počátcích fatbikingu, s několika radami na co dát pozor při koupi a kam vyrazit. Mohl by vás také zajímat můj starší článek Fatbike v létě.

S tlusťochem do stopy

Fatbike, snowbike nebo jednoduše tlusťoch. Kolo, které na první pohled překvapí obrovskými pneumatikami. Při svezení pak úžasnými jízdními vlastnostmi, hlavně v těžkém terénu a na sněhu.
Ačkoliv je fatbike relativní novinkou a jen pomalu se dostává do povědomí širší cyklistické veřejnosti, první prototypy vznikaly už v osmdesátých letech minulého století. Za rodiště jsou považována současně dvě velmi vzdálená místa – zasněžené pláně Aljašky a písčité duny Nového Mexika. Cyklističtí nadšenci tam hledali způsob, jak si užít kola v místních, ne zrovna běžnému kolu příznivých podmínkách. Vznikl tak fatbike – kolo s extrémně širokými ráfky (65mm a víc) a pneumatikami (3.5″ a širšími), které si s měkkým povrchem poradí.

Celý článek byl publikován v časopise Svět Outdooru 4/2015 str. 10-11 – celý časopis ke stažení (PDF).

Doplnění článku

Já používám (na sněhu i v létě) fatbike malého aljašského výrobce (jednoho z těch, kteří stáli u zrodu a stále udávají trendy) Fatback. Konkrétně se jedná o model Corvus. S karbonový rámem velikosti 20″ se váha celého kola pohybuje okolo 11.5 kg (s ne zrovna lehkými plášti 45NRTH Dillinger 5). Kolo mi postavili v Bicycle Cafe.

CER_3708

Nov2015 - 1 (6)

Nov2015 - 1 (4)

Nov2015 - 1 (5)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.